top of page

Jubiliejinis „Skamba skamba kankliai“ festivalis sujungė dabartį ir ilgametes tradicijas

50 metų skaičiuojantis tarptautinis festivalis „Skamba skamba kankliai“ paskutinį gegužės savaitgalį subūrė didžiulę folkloro ir tradicijų tęsėjų bendruomenę ne tik iš Lietuvos, bet ir iš užsienio.

Šįmet festivalį lankiusieji galėjo rinktis iš daugelio įvairiose Vilniaus senamiesčio vietose vykusių renginių. Festivalį kūrusių žmonių mintys, prisiminimai, veidai, festivalio archyvų akimirkos, visus 50 metų lydėję ir auginę kūriniai bei atlikėjai atsispindėjo festivalio sukakčiai skirtame koncerte „Skumba skumba kunkliai“ Vaidilos teatre.

Senamiestyje skambėjo folkloro ansamblių iš visos Lietuvos atliekamos dainos, giedamos, skudučiuojamos ir ragais atliekamos sutartinės. Svečių iš užsienio pasirodymai leido bent šiek tiek pažinti kitų šalių muzikos skambesį, autentiką ir suvokti, kokie mes panašūs ir skirtingi vienu metu esame. Paskutinį gegužės savaitgalį autentiškais folkloro garsais ir šokiais mus turtino merginų folkloro ansamblis „Vilce“ iš Ukrainos, etninių grupių muzikinį paveldą savo koncertų metu atskleidė svečiai iš Vengrijos „Korinda Band“, daugiabalsio dainavimo tradiciją pristatė folkloro ansamblis „Amer-Imeri“ iš Sakartvelo, Latvijos universiteto tradicinių šokių grupė „Dandari“ įsuko į šokių ratelius pritariant smuikui, mandolinai, bajanui, bubinui ir ypatingam diatoniniam akordeonui.

Naktišokiai nestandartinėse vietose sukvietė visus į nuotaikingus ir smagius šokius bendrystėje. Energetikos ir technikos muziejuje vyko šokiai iki paryčių, o edukacijų įvairovėje kiekvienas galėjo atsipūsti, rasdamas sau artimą veiklą. Čia buvo galima išbandyti šiaudinio sodelio rišimą, prisiliesti prie verpimo subtilybių, burtavimuose sužinoti savo likimo vingius, panirti į smilkalų gamybos svaigulį, pasijusti lietuvių pasakų veikėjais vaidmenų žaidime „Laumių monai“ ir po filmų peržiūrų pabendrauti su filmo režisieriais.

Visam savaitgaliui Bernardinų sode buvo atgiję senieji amatai. Nagingiems meistrams padedant, visi norintys lipdė švilpynes, drožinėjo paukštelius, gamino medinius skraidukus, vėlė suvenyrus, rišo šiaudinius sodus ir įdėmiai klausėsi tų, kurie paveldi ir iš kartos į kartą perduoda neįkainojamus tautos turtus, dalinasi savo žiniomis ir tęsia nenutrūkstamą tradicinę liaudies meistrystę savo darbuose.

Nors šis festivalis buvo paženklintas skaudžių netekčių – netekome dviejų itin brangių festivaliui asmenybių: Zitos Kelmickaitės ir Stanislovo Kavaliausko – tikime, jog visi bendrystėje pratęsime jų idėjas ir veiklas, puoselėdami šio festivalio vertybes ir tradicijas.

Net ir pasibaigus 2023 m. tarptautiniam folkloro festivaliui „Skamba skamba kankliai“, visus metus kartu su bendruomene, vertinančia ir puoselėjančia etninę kultūrą, minėsime jo 50-ąjį jubiliejų su tradicine muzika, šokiais ir dainomis.


Festivalio akimirkos nuotraukose:

bottom of page