top of page

Sostinėje nuaidėjo folkloro festivalis „Skamba skamba kankliai“

Kaip ir kasmet, paskutinę gegužės mėnesio savaitę, Vilniuje šurmuliavo jau bene pusę amžiaus gyvuojantis tarptautinis folkloro festivalis „Skamba skamba kankliai“. Festivalis pritraukė gausų būrį autentiškojo folkloro tradicijų tęsėjų, tiek iš Lietuvos, tiek iš užsienio šalių.

Šiemet festivalio svečiai turėjo galimybę išvysti Lietuvos bei užsienio šalių folkloro kolektyvų pasirodymus, išgirsti sutartinių skambesį, sudalyvauti festivalio kino peržiūroje, tautodailės ir tradicinių amatų mugėje, kūrybinėse dirbtuvėse, susipažinti su užsienio svečių papročiais ir tradicijomis bei patys įsilieti į festivalio veiksmą dainuojant ir šokant kartu su visa folkloro bendruomene.


Deimantas Lietuvos kultūros renginių panoramoje” – taip festivalį pavadino jame lankęsis Vilniaus kultūros viceministras Vygintas Gasparavičius.


Šių metų festivalis buvo dedikuotas Sūduvos krašto susigrąžinimo 600 metų sukakčiai. Festivalį simboliškai atidarė mokslinis-praktinis simpoziumas „Sūduva istoriniuose ir kultūriniuose kontekstuose“. Pasidainavimų vakare, Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos kiemas skambėjo šalių bendrystės ritmu.Šiais metais tradicinės muzikos entuziastus džiugino kolektyvai iš 6 užsienio šalių: Latvijos, Lenkijos, Graikijos, Norvegijos, Airijos. Tačiau labiausiai klausytojų širdis virpino ukrainiečių folkloro grupės „Babskyj kozačok“ atliekamos dainos, kurios skambėjo ne tik koncertų metu, bet ir už oficialiosios programos ribų, improvizuotuose folkloro entuziastų pasidainavimuose.Ukrainos palaikymo koncerte „Už jūsų ir mūsų laisvę“ skambėjo tautų bendrystės muzika. Festivalio svečiai sugužėjo į Šv. Kotrynos bažnyčią ne pasimėgauti įvairių tautų folkloro muzikos skambesiu, bet ir išreikšti palaikymą broliškai ukrainiečių tautai.


Bernardinų sodo sūkuriuos aidėjo autentiškų sutartinių sąskambiai. Pasibaigus kiekvieno ansamblio programai, dalyviai ir žiūrovai sugužėjo į Gedimino kalno papėdę, kur vyko bendra visų dalyvių programa.Ištvermingiausiųjų laukė smarkūs naktišokiai ir Etninės kultūros naktis, o šokių entuziastai išsiskirstė tik po 6-os valandos ryto. Susižavėjimo verti folkloro ansambliai nepabūgo lietaus ir vėjo šuorų, sekmadienį archajiškos giesmės skambėjo visame Vilniaus senamiestyje.Festivalio metu tradiciškai veikė tautodailininkų ir kulinarinio paveldo mugė bei kūrybinės dirbtuvės.

Netrūko ir veiklų šeimoms bei mažiesiems festivalio dalyviams. Bernardinų sodas buvo kupinas vaikų klegesio ir juoko. Kartu dainuoti, žaisti ir šokti kvietė vaikų folkloro šventė „Saulytė“, skambėjo vaikų folkloro ansamblių dainos ir šokiai, šurmuliavo amatų dirbtuvės ir žaidimai bei vyko daugybė kitų veiklų, skirtų patiems mažiausiems.Keturias dienas vykusį festivalį vainikavo baigiamasis koncertas „Po mano langu beržai žaliavo“ ir Festivalio dalyvių eitynės Iš Rotušės aikštės į Bernardinų sodą. Festivalio baigiamąją kalbą pasakė Vilniaus Etninės kultūros centro direktorė Sandra Daugirdienė.

„Skamba skamba kankliai” – tai renginys, suvienijantis visus folkloristus ir leidžiantis pasidžiaugti mūsų tautiniu paveldu, kuriuo išties galime didžiuotis. Kitais metais susitikime švęsti šio unikalus Lietuvos tautinio paveldo reiškinio 50-metį.


Festivalio akimirkos nuotraukose:
bottom of page